У основи Укротитеља хаоса лежи промишљање културе и уметности у временима трагичних криза европског духа (о феномену издајства интелектуалаца!!!) – и отуда је на првоме, дакле пролошкоме месту, тај тип критичког писма, уз напомену да је тај проблем кључни у сегменту посвећеном немачкој идеологији културе и уметности, односно трагичној судбини немачке културе у време нацизма. Тај блок је и у проблемском и у историјском смислу веома важан документ о злоупотреби и културе и уметности и науке у идеолошке сврхе – а у том смислу Станислав Винавер је један од најпоузданијих и најхрабријих очевидаца и тумача сумрака културе почетком тридесетих година не само у Немачкој него и у целокупној Европи. И није нимало случајно што се у свим својим текстовима враћа Паризу и Бергсону – виделу света, и у тим тачкама види светионике људскога духа.
Ваља рећи да је ова књига само збирка преосталих текстова посвећених уметности и култури које није било могуће уклопити у једну целину, јер су, ипак, све остале уметности биле знатно мање заступљене у Винаверовом интерпретативном и читалачком видокругу: филм, архитектура, ликовне и примењене уметности, фотографија – али, што је најважније, биле су предмет његове пажње, и то је оно по чему је Винавер апсолутно јединствен и непоновљив у српској култури.
Иако су Укротитељи хаоса књига тзв. рестлова о осталим уметностима, потом и расправа о култури, неспорна је чињеница да је и она изузетан документ Винаверовог критичког писма не само у културно-уметничко-историјском смислу, већ поуздан прилог теорији културе и уметности у најширем значењу те речи.
- Првом колу Дела Станислава
Винавера додељена је Награда за издавачки подухват године на 57.
Међународном београдском сајму књига.
- Награда „ЗЛАТНИ ХИТ ЛИБЕР“ за издавачки подухват 2012.
- Дела Станислава Винавера добитник су Специјалне награде на 21. Међународном салону књига у Новом Саду.
- Делима Станислава Винавера додељена је Награда за најбољи издавачки подухват на 10. Међународном сајму књига у Подгорици.