БИБЛИОТЕКА УМЕТНОСТ И КУЛТУРА

Уметност и култура је жанровски и поетички најбогатија библиотека Службеног гласника. Иако све Гласникове књиге посредно припадају овој библиотеци, она је окренута ка истраживању традиционалних имодерних, апострофирању актуелних и препознавању нових тенденцији у уметности и култури. Оригинални ауторски и уреднички приступ, избор тема и дела, провокативност и иновативност, отварање нових перспектива писања и читања само су неке од карактеристика које ову библиотеку чине јединственом не само унутар српског говорног подручја, већ и шире.

Уметност и култура
Уметност и култура
О БИБЛИОТЕЦИ
УРЕДНИЦИ БИБЛИОТЕКЕ
Петар В. Арбутина, Никола Вујчић, Гордана Милосављевић Стојановић, Милка Зјачић Аврамовић, Маја Живковић, Татјана Чомић, Гојко Тешић, Бранко Кукић, Владимир Кецмановић, Александар Гаталица, Весна Смиљанић Рангелов / Ранији уредници: Јовица Аћин, Миодраг Раичевић, Наташа Марковић
Затвори
Колекција ОТПОРИ И ЗАБРАНЕ

УРЕДНИК: Петар В. Арбутина

у сарадњи са Слободаном Гавриловићем (од новембра 2007. до краја 2012)

Историја цензуре и интелектуалног бешчашћа – колекција о случајевима, тј. о забранама и превратничким манифестацијама, о изузетним тренуцима српске културе, уметности, науке и политике који су изазвали забране; о временима давнашњим, смутним и идеолошки острашћеним која су иницирала многе спорове, сукобе, ломове и тим стваралачким провокацијама оставила драгоцена сведочанства о својој живости, жилавости и отпору. Књиге о револуционарним превратима, о слободи стварања и о њеним ускраћивањима.


АНАТОМИЈА ЈЕДНЕ ЧИСТКЕ
АНАТОМИЈА ЈЕДНЕ ЧИСТКЕ
Коста Чавошки
прво издање, 2013, 15 x 23 цм, 397 стр., броширан повез, ћирилица
ISBN 978-86-519-1741-0
1.210,00 РСД
1.149,50 РСД

Књига „Анатомија једне чистке“ угледног професора и правног стручњака Косте Чавошког потресно је сведочанство поткрепљено кључним документима о драматичном страдању и прогону невиних професора Правног факултета.

Има догађаја у повести појединих установа за које се у потоњем времену покаже да су били историјски. Такав је био изгон предавача и професора са Правног факултета у Београду од 1973. до 1975. године. Он је не само трајно обележио ову стару високошколску установу, него је разоткрио и природу тадашњих уставних промена које су довршиле разбијање Србије на три јединице и убрзо довеле до пропасти негдашње Југославије.

То је уједно била и прилика да се разоткрију дух онога времена, такозвана идејна борба која је доводила до утамничења и ли­шавања посла и средстава за живот, као и природа тадашњег ауторитарног поретка који је имао изразиту тоталитарну црту.

Најизаразитија кобна последица била је гушење слободе ми­сли и стваралаштва која је увек била присутна када су се реша­вале велике судбине и која једино може да породи најлепше творевине људског духа.

Comodo Verified by VISA MasterCard SecureCode Banca Intesa Beograd
©2009 - 2024 — Службени гласник РС