БИБЛИОТЕКА КЊИЖЕВНИ ГЛАСНИК

Какав би то био Службени гласник а да није делом и Књижевни гласник?

Зато смо најзад закорачили у океан стваралачког језика, у подручје непосредног живота због којег поглавито и све остале књиге постоје. Дела која ће бити круна ваших библиотека, свако од њих специфично и незаобилазно, у колекцијама Гласови света, Један према један, Гласови, Сопствена соба, Делта, Нови Декамерон, Кључ од куће и Ноар.

Дела у Књижевном гласнику су штампана за вашу душу, да вас крепе, лече, уче и разбуђују, и да им се предајете, богатећи се, током целе године и заувек.

О БИБЛИОТЕЦИ
УРЕДНИЦИ БИБЛИОТЕКЕ
Петар В. Арбутина, Никола Вујчић, Маја Живковић, Гордана Милосављевић Стојановић, Татјана Чомић, Гојко Тешић, Бранко Кукић, Златица Ђокић Катанић / Ранији уредници: Јовица Аћин, Миoдраг Раичевић, Горан Петровић, Наташа Марковић
Затвори
Колекција ГЛАСОВИ СВЕТА

УРЕДНИЦИ: Петар В. Арбутина, Бранко Кукић, Татјана Чомић

Ранији уредници: Јовица Аћин

Шта је у књижевности света најбоље? Дела старих и модерних класика, као и из пера савремених светских писаца, биће наши Гласови света. Романи, приче, па и песме, укратко књижевна дела свих врста и из свих језика, а без којих је наш живот незамислив или ће бити незамислив кад се упознате са Гласовима света – ето нашег поклона који ћете волети и са којим ћете се наћи у самом срцу креативне имагинације језика без граница.


ДИКЕНСОВ ЛОНДОН
ДИКЕНСОВ ЛОНДОН
Чарлс Дикенс
превели Зора Чавић Илић и Александар Ђусић, прво издање, 2023, 13,5 х 20 цм, 264 стр., броширан повез, латиница
ISBN 978-86-519-2735-8
1.320,00 РСД
1.122,00 РСД

Лондон кроз очи Чарлса Дикенса
– јединствена књижевна интерпретација духа вечног Лондона

 *

Први и највеćи урбани романсијер, Дикенс спознаје суштину централног модерног друштвеног феномена – узбуђења и проблема града. На његовом путовању кроз викторијански Лондон срећемо људе на чијем предлошку је градио своје књижевне јунаке, али и пределе у којима се радња романа догађа.

Пешачећи кроз урбане пејзаже Лондона, стицао је сазнања о радничкој класи која ће испунити позадину његових прича-цртица и никада се није отресао своје опчињености Лондоном. Пре свега слика беде сиротињских квартова, за које је признао да га силно привлаче баш због своје одвратности.

 

*

„… Јер ја могу недељу дана или две да пишем на неком повученом месту (као што је Броудстерс), али један дан у Лондону поново ме подстиче, и без те чаробне лампе напор и труд код писања ми бива превелик... Чини се као да су моји ликови осуђени на мртвило без гужве око себе...“

„Често скокнем до Лондона. Волим Лондон. Како га ја видим, Лондон није јефтино место, али ту можете добити већу реалну вредност за свој новац – хоћу да кажем, оно најбоље, шта год то било – него у већини места. Зато ја човеку који има пара и жели нешто кажем: ’Иди по то у Лондон и добро се проведи.’

А ево како ја одлазим у Лондон. Одем у приватни хотел и собе за издавање гђе Ским, близу улице Алдерсгејт у Ситију (први пут сам сазнао за то место у огласу у Бредшоовом железничком реду вожње). Ту плаћам „две фунте и девет пенија дневно за кревет и доручак с месом, укључујући послугу“. Направио сам ја своју рачуницу и задовољан сам што госпођа Ским никако не може много да заради на мени. У ствари, када би сви њени клијенти били попут мене, мислим да би се та жена следећег месеца нашла на списку упокојених у Газети (службеном листу).“

Comodo Verified by VISA MasterCard SecureCode Banca Intesa Beograd
©2009 - 2023 — Службени гласник РС