БИБЛИОТЕКА УМЕТНОСТ И КУЛТУРА

Уметност и култура је жанровски и поетички најбогатија библиотека Службеног гласника. Иако све Гласникове књиге посредно припадају овој библиотеци, она је окренута ка истраживању традиционалних имодерних, апострофирању актуелних и препознавању нових тенденцији у уметности и култури. Оригинални ауторски и уреднички приступ, избор тема и дела, провокативност и иновативност, отварање нових перспектива писања и читања само су неке од карактеристика које ову библиотеку чине јединственом не само унутар српског говорног подручја, већ и шире.

Уметност и култура
Уметност и култура
О БИБЛИОТЕЦИ
УРЕДНИЦИ БИБЛИОТЕКЕ
Петар В. Арбутина, Никола Вујчић, Гордана Милосављевић Стојановић, Милка Зјачић Аврамовић, Маја Живковић, Татјана Чомић, Гојко Тешић, Бранко Кукић, Владимир Кецмановић, Александар Гаталица, Весна Смиљанић Рангелов / Ранији уредници: Јовица Аћин, Миодраг Раичевић, Наташа Марковић
Затвори
Колекција СЛИКА И РЕЧ

УРЕДНИК: Петар В. Арбутина, Гордана Милосављевић Стојановић


Српска књижевност има лепу есејистичку традицију у дијалогу с песничком уметношћу, филозофијом и уметношћу уопште. Требало би да то буде антологијски увид у стварност српског есеја данас. Наравно, и у „разговору“ с традицијом трагаће се за блиставим тренуцима најслободније и најузбудљивије форме мишљења. Дакле, на дневном реду је есеј као заносна, очаравајућа стваралачка игра.

ЖЕНА КОЈА ЈЕ ПУШИЛА ЖИТАН
ЖЕНА КОЈА ЈЕ ПУШИЛА ЖИТАН
Архитектонски роман о Јованки Бончић
Олга Радић
прво издање, 2024, 20 х 24 цм, 312 стр., броширан повез, латиница
ISBN 978-86-519-3048-8
3.410,00 РСД
3.239,50 РСД

Роман опремљен богатом архитектонском грађом и фотографским прилозима о животу и филмској судбини прве жене у историји која је добила диплому инжењера Техничког факултета у Дармштату, што јој је обезбедило специјално место у историји немачке науке, као и да једна улица носи назив по њеном имену. Од 2013. поводом стогодишњице од њеног дипломирања, Универзитет у Дармштату додељује награду „Јованка Бончић“ научницама за достигнућа у области материјала и геонауке. У домовини је одликована орденом Светог Саве V реда (1928) и орденом Југословенске круне V реда (1938).

Иако је пројектовала низ значајних грађевина (зграде Ветеринарског и Учитељског факултета у Београду и др.), њен животни пут и место које јој припада у европској науци и нашем друштву нису били довољно познати. Ауторка Олга Радић, и сама архитекта, откриће је готово случајно. Заинтересовавши се за сваку појединост о овој изузетној личности, она пред читаоце износи читаво богатство чињеница којима доприноси да ова изузетна, храбра и непоновљива жена добије важно место у култури нашег сећања.

Comodo Verified by VISA MasterCard SecureCode Banca Intesa Beograd
©2009 - 2024 — Службени гласник РС