БИБЛИОТЕКА ДРУШТВО И НАУКА

Библиотека Друштво и наука обухвата више едиција. У њој се објављују дела из области социјалне и политичке мисли и широког поља друштвених и хуманистичких наука: антропологије, етнологије, медијских студија, историје, културологије, политикологије, примењене етике, психологије и социологије.

Друштво и наука
Друштво и наука
О БИБЛИОТЕЦИ
УРЕДНИЦИ БИБЛИОТЕКЕ
Петар В. Арбутина, Гордана Милосављевић Стојановић / Ранији уредници: Славиша Орловић, Јово Вукелић, Зорица Видовић Паскаш, Илија Вујачић (од 2005. до јула 2013), Тања Мишчевић (од октобра 2008. до 2012), Бошко Мијатовић (од септембра 2008. до 2013), Радован Биговић (1956–2012) – (уредник од 2008. до маја 2012)
Затвори
Библиотека ДРУШТВО И НАУКА — Појединачна издања

УРЕДНИК: Петар В. Арбутина / Ранији уредници: Илија Вујачић, Славиша Орловић, Зорица Видовић Паскаш, Јово Вукелић



СЛОБОДНИ И ПОШТЕНИ ИЗБОРИ
СЛОБОДНИ И ПОШТЕНИ ИЗБОРИ
Стандарди, концепти и мерења
Милан Јовановић
саиздаваштво са Факултетом политичких наука, прво издање, 2023, 16,4 х 24 цм, 224 стр., броширан повез, ћирилица
ISBN 978-86-6425-110-5
1.320,00 РСД
1.254,00 РСД

„Слободни“ и „поштени“ два су придева која се најчешће наводе уз изборе. Постали су фраза званичника међународних организација, новинара, активиста за људска права, политичара и политиколога. Шта заправо стоји иза ових квалификација избора? Шта је објективна, поуздана и тачна мера „слободног“ и „поштеног“ у изборима? Ко је сертификовао и избаждарио мере за слободне и поштене изборе? Постоји ли и где је та линија која раздваја слободне и поштене изборе од оних који то нису? Ко је меродаван да оцени који избори одговарају мерним стандардима „слободно“ и „поштено“?

Зашто су управо они толико важни за изборно такмичење?

Каква је њихова веза са моделом репрезентативне демократије?

Списак питања овде није закључен и на њега се надовезују бројне дилеме везане за феномен који не престаје да интри гира теоретичаре и практичаре политике, псефологе и политичаре, са дијаметралних мотивационих позиција. Први траже поуздане критеријуме слободних и поштених избора и инструменте за тачно мерење њихове имплементације у конкретном изборном процесу како би разумели њихов утицај на интегритет избора. Други прихватају да стандарди буду саставни део изборних правила, али не престају да траже начине да у примени, разним манипулацијама, утичу на дисторзију њихове суштине са основним циљем освајања више гласова и мандата.

Comodo Verified by VISA MasterCard SecureCode Banca Intesa Beograd
©2009 - 2024 — Службени гласник РС