БИБЛИОТЕКА КЊИЖЕВНЕ НАУКЕ

Библиотеку Књижевне науке чине колекције сврстане у оквиру Књижевне теорије и Књижевне историје. На тај начин Службени гласник попуњава огромну празнину у српском издаваштву новијег времена, која је настала после гашења фундаменталних библиотека српске културе као што су Књижевност и цивилизација, Сазвежђа, Књижевни погледи и многих других. Намера је да се објављују најзначајнија остварења светске књижевнотеоријске мисли – дела која припадају традицији а у много чему су битно одредила контекст модерне науке о књижевности, и остварења настала у новијем времену, и она која се намећу својом изузетном иновативношћу. Наравно, и оно што је модерно у српској науци о књижевности, а део је традиције, и оно што је новина чиниће ову библиотеку вишеструко занимљивом (то јест од најстаријих а значајних, па све до најновијих/најмлађих који стварају неку нову научну традицију).

Књижевне науке
О БИБЛИОТЕЦИ
УРЕДНИЦИ БИБЛИОТЕКЕ
Гојко Тешић, Милка Зјачић Аврамовић, Маја Живковић, Петар В. Арбутина, Александар Гаталица / Ранији уредници: Наташа Марковић
Затвори
Колекција ИНТЕРПРЕТАЦИЈЕ

УРЕДНИЦИ: Наташа Марковић, Гојко Тешић


Интерпретације подразумевају тематски конципирана издања у којима се налазе преводи најзначајнијих текстова о одређеном писцу или неком феномену књижевне уметности. Док издања посвећена стваралаштву одређеног писца сабирају текстове који обрађују историјски контекст у којем писац ствара, најважнија тематска и формална обележја његовог опуса, као и свеобухватна читања његових репрезентативних дела, издања усредсређена на појединачна књижевна дела доносе исцрпна тумачења из перспективе најразличитијих књижевнотеоријских школа. Када је реч о књижевноуметничким правцима и периодима, издања из колекције Интерпретације настоје да пруже дијахронијски преглед њиховог развоја, уједно се осврћући и на одређена формална и садржајна обележја по којима је дати период или правац препознатљив.

Е(СТЕ)ТИКА ОСКАРА ВАЈЛДА
Е(СТЕ)ТИКА ОСКАРА ВАЈЛДА
Предраг Мирчетић
прво издање, 2017, 20 х 24,5 цм, 188 стр., броширан повез, латиница
ISBN 978-86-519-2079-3
1.100,00 РСД
880,00 РСД

Полазећи од Вајлдовог схватања књижевности и уметности изнетог у огледима („Истина маски“, „Пропаст лагања“, „Перо, оловка и отров“ и „Критичар као уметник“) и чувеном предговору за роман Слика Доријана Греја, те његовог приказа односа уметности и стварности у Доријану Греју, збиркама бајки Срећни принц и друге приче и Кућа нарова и другим Вајлдовим прозним остварењима, Предраг Мирчетић у својој студији сучељава два виђења Вајлда – Вајлда као уметника и Вајлда као критичара. У студији која српској науци о књижевности нуди прво темељно разматрање дела овог најзначајнијег представника британског ларпурлартизма, аутор доводи у питање опште-прихваћено и једнострано виђење Вајлда као искључивог следбеника естетицизма и придружује му ново виђење Вајлда као врсног етичара.

Comodo Verified by VISA MasterCard SecureCode Banca Intesa Beograd
©2009 - 2024 — Службени гласник РС