БИБЛИОТЕКА КЊИЖЕВНЕ НАУКЕ

Библиотеку Књижевне науке чине колекције сврстане у оквиру Књижевне теорије и Књижевне историје. На тај начин Службени гласник попуњава огромну празнину у српском издаваштву новијег времена, која је настала после гашења фундаменталних библиотека српске културе као што су Књижевност и цивилизација, Сазвежђа, Књижевни погледи и многих других. Намера је да се објављују најзначајнија остварења светске књижевнотеоријске мисли – дела која припадају традицији а у много чему су битно одредила контекст модерне науке о књижевности, и остварења настала у новијем времену, и она која се намећу својом изузетном иновативношћу. Наравно, и оно што је модерно у српској науци о књижевности, а део је традиције, и оно што је новина чиниће ову библиотеку вишеструко занимљивом (то јест од најстаријих а значајних, па све до најновијих/најмлађих који стварају неку нову научну традицију).

Књижевне науке
О БИБЛИОТЕЦИ
УРЕДНИЦИ БИБЛИОТЕКЕ
Гојко Тешић, Милка Зјачић Аврамовић, Маја Живковић, Петар В. Арбутина, Александар Гаталица / Ранији уредници: Наташа Марковић
Затвори
Колекција ОСНОВА

ОСНИВАЧ И УРЕДНИК: Гојко Тешић


Колекција Основа обухвата фундаменталне књижевнотеоријске студије, расправе, монографије, енциклопедијске речнике и лексиконе теоријских појмова, хрестоматије и антологије одређених пројеката и -изама. Чине је три сегмента: књижевна теорија, књижевна историја и лексикографија.У колекцији ће бити представљени и најзначајнији посленици српске науке о књижевности (теоретичари и књижевни историчари)..

МАЈСТОРИЦЕ МИШЉЕЊА
МАЈСТОРИЦЕ МИШЉЕЊА
Српски феминистички есеј (XIX-XXI века)
Магдалена Кох
превела Јелена Јовић, прво издање, 2023, 15,7 х 23 цм, 312 стр., тврд повез, латиница
ISBN 978-86-519-2929-1
3.080,00 РСД
2.926,00 РСД

Доследно изведена аргументација Магдалене Кох потакнута је уверењем да есеј, услед своје многозначне, ефемерне природе, представља изванредан медиј за преношење садржаја који подривају обавезујуће мисаоне матрице. Овај жанр је стога својеврстан вариограф промена у култури. Управо се, наиме, у есеју, као кроз какво сочиво, одражавају акутелне промене, преокрети, кризе, једва видљиве пукотине и процепи у досадашњем (идејном/мисаоном/културном) монолиту.

О иновативности и пресудном значају ове монографије сведочи и чињеница да ауторка посеже у њој за текстовима есејисткиња које су и у властитој култури слабо познате и препознате, или пак оних које обитавају на ободима интересовања истраживача који је баве њиховом заоставштином.

Др хаб. Сабина Гјергјел,  проф. Јагјелонског универзитета

Ауторка анализира, интерпретира, ниже у констелације неспутани феминистички дискурс – од освита модерности почев, односно од постанка просветитељско-

-романтичарске парадигме у Европи. Књига се завршава метафором изохимена, преузетом од Исидоре Секулић, једне од најзначајнијих ауторки о којима је у монографији реч. Изохимене су танке плаве линије које на (метеоролошкој) мапи повезују тачке са једнаком просечном зимском температуром. Метафора посве читка, јасна, осетна чак.

Проф. др хаб. Катажина Кучињска-Кошани

 

Comodo Verified by VISA MasterCard SecureCode Banca Intesa Beograd
©2009 - 2024 — Службени гласник РС