БИБЛИОТЕКА КЊИЖЕВНЕ НАУКЕ

Библиотеку Књижевне науке чине колекције сврстане у оквиру Књижевне теорије и Књижевне историје. На тај начин Службени гласник попуњава огромну празнину у српском издаваштву новијег времена, која је настала после гашења фундаменталних библиотека српске културе као што су Књижевност и цивилизација, Сазвежђа, Књижевни погледи и многих других. Намера је да се објављују најзначајнија остварења светске књижевнотеоријске мисли – дела која припадају традицији а у много чему су битно одредила контекст модерне науке о књижевности, и остварења настала у новијем времену, и она која се намећу својом изузетном иновативношћу. Наравно, и оно што је модерно у српској науци о књижевности, а део је традиције, и оно што је новина чиниће ову библиотеку вишеструко занимљивом (то јест од најстаријих а значајних, па све до најновијих/најмлађих који стварају неку нову научну традицију).

Књижевне науке
О БИБЛИОТЕЦИ
УРЕДНИЦИ БИБЛИОТЕКЕ
Гојко Тешић, Милка Зјачић Аврамовић, Маја Живковић, Петар В. Арбутина, Александар Гаталица / Ранији уредници: Наташа Марковић
Затвори
Колекција ОСНОВА

ОСНИВАЧ И УРЕДНИК: Гојко Тешић


Колекција Основа обухвата фундаменталне књижевнотеоријске студије, расправе, монографије, енциклопедијске речнике и лексиконе теоријских појмова, хрестоматије и антологије одређених пројеката и -изама. Чине је три сегмента: књижевна теорија, књижевна историја и лексикографија.У колекцији ће бити представљени и најзначајнији посленици српске науке о књижевности (теоретичари и књижевни историчари)..

СТАЛНИ ОБЛИЦИ ПЕСМЕ И СТРОФЕ
СТАЛНИ ОБЛИЦИ ПЕСМЕ И СТРОФЕ
Никола Грдинић
прво издање, 2020, 15,5 х 23 цм, 240 стр., тврд повез, ћирилица
ISBN 978-86-519-2648-1
1.430,00 РСД
1.358,50 РСД

Књига Стални облици песме и строфе систематски је приручник какви у аналогном облику постоје на свим великим еврпским језицима. Садржи историју и теорију око седамдесет међународних сталних облика песми и строфа у српској књижевности, укључујући њихове подврсте и варијетете. Примери и евиденције њихове употребе наводе се у опусима око двеста педесет домаћих и страних аутора.

Књига се може читати од почетка до краја ради стицања целовитог увида и знања, у мањим или већим целинама према врсти интересовања, и користити се за идентификацију сталних облика уочених у поезији. Врсте интересовања за ову област знања широког су распона. Уопште, употреба сталних облика сматра се знаком културне изграђености и техничке префекције. Подесни су за исказивање сложених садржаја или стања. Наметнута формална ограничења присиљавају аутора на трагање за језичким решењима која без тих ограничења не би била изнађена. Унутрашњу кострукцију сталних облика користили су прозни писци у композиционом обликовању приповетке, или поглавља у роману. Њихова употреба се култивише, постоје часописи у којима се објављују само рондои или сонети, као и колекционарство. Присутни су у популарној култури, у рекламама, називима производа намењених тржишту.

Comodo Verified by VISA MasterCard SecureCode Banca Intesa Beograd
©2009 - 2024 — Службени гласник РС