БИБЛИОТЕКА УМЕТНОСТ И КУЛТУРА

Уметност и култура је жанровски и поетички најбогатија библиотека Службеног гласника. Иако све Гласникове књиге посредно припадају овој библиотеци, она је окренута ка истраживању традиционалних имодерних, апострофирању актуелних и препознавању нових тенденцији у уметности и култури. Оригинални ауторски и уреднички приступ, избор тема и дела, провокативност и иновативност, отварање нових перспектива писања и читања само су неке од карактеристика које ову библиотеку чине јединственом не само унутар српског говорног подручја, већ и шире.

Уметност и култура
Уметност и култура
О БИБЛИОТЕЦИ
УРЕДНИЦИ БИБЛИОТЕКЕ
Петар В. Арбутина, Никола Вујчић, Гордана Милосављевић Стојановић, Милка Зјачић Аврамовић, Маја Живковић, Татјана Чомић, Гојко Тешић, Бранко Кукић, Владимир Кецмановић, Александар Гаталица, Весна Смиљанић Рангелов / Ранији уредници: Јовица Аћин, Миодраг Раичевић, Наташа Марковић
Затвори
Колекција НИЗ

УРЕДНИК: Гојко Тешић

у сарадњи са Слободаном Гавриловићем (од новембра 2007. до краја 2012)

Изабрана или сабрана дела значајних посленика српске књижевности и културе јесте оно по чему се мери вредност националне културе. Такав подухват је мисионарски у свакој средини и изазов је за сваког издавача.


ЕПИЛОГ
ЕПИЛОГ
Сава Дамјанов
прво издање, 2018, 14 x 20 цм, 216 стр., броширан повез, ћирилица
ISBN 978-86-519-2322-0
825,00 РСД
783,75 РСД

ЕПИЛОГ представља моју последњу књигу есеја и књижевноисторијских огледа: на известан начин, она је завршни том колекције ДАМЈАНОВ: СРПСКА КЊИЖЕВНОСТ ИСКОСА (1–5) коју је Службени гласник објавио 2011. и 2012. као избор из студија, огледа и приказа насталих током претходне три деценије. Ако бих се у таквом контексту осврнуо уназад и покушао да испишем неки резиме, он би се могао исказати кроз две синтагме: 1. нова читања традиције и 2. другачија визија савремености. Делује ли то претенциозно или прескромно за аутора који је највећи део свог интелектуалног и креативног живота посветио Књижевности? Одговор на ово питање немам, али ако је бар неколико кључних идеја за које сам се залагао од првих објављених текстова (1979–1980–1981) до данас остало витално и функционише у свести нових литерарних нараштаја – онда могу рећи да је читав тај Пут имао смисла. Наравно, најдрагоценији Смисао давала ми је радост истраживања и открића, чар препознавања још неоткривених вредности и читалачки хедонизам (нарочито када сам пловио несагледивим океанима прошлости, само делимично мапираним у рукописним архивама и фондовима старих књига разних библиотека и збирки, код нас и у иностранству).

Чини ми се да сам тако рекао СВЕ и да мирне душе могу ставити ТАЧКУ...

Сава Дамјанов

Неспорно, Сава Дамјанов je један од ретких који је у традицији проналазио изузетне, заборављене књижевне вредности још увек живе, трајне модерности. Истовремено је један од оних који не пише класичне, досадне професорске текстове о књижевној уметности. Динамичан, провокативан, у залагањима за модерност књижевне стварности, али и у одбрани модерности давне прошлости – жесток, наративно силовит, бескрајно духовит, стилски бриљантан. Овај Епилог је, сасвим сигурно, најава нечег новог у дамјановљевском читању и традиције и савремене књижевне праксе. Епилог је нови почетак деканонизације српске књижевности...

Гојко Тешић

Comodo Verified by VISA MasterCard SecureCode Banca Intesa Beograd
©2009 - 2024 — Службени гласник РС