БИБЛИОТЕКА УМЕТНОСТ И КУЛТУРА

Уметност и култура је жанровски и поетички најбогатија библиотека Службеног гласника. Иако све Гласникове књиге посредно припадају овој библиотеци, она је окренута ка истраживању традиционалних имодерних, апострофирању актуелних и препознавању нових тенденцији у уметности и култури. Оригинални ауторски и уреднички приступ, избор тема и дела, провокативност и иновативност, отварање нових перспектива писања и читања само су неке од карактеристика које ову библиотеку чине јединственом не само унутар српског говорног подручја, већ и шире.

Уметност и култура
Уметност и култура
О БИБЛИОТЕЦИ
УРЕДНИЦИ БИБЛИОТЕКЕ
Петар В. Арбутина, Никола Вујчић, Гордана Милосављевић Стојановић, Милка Зјачић Аврамовић, Маја Живковић, Татјана Чомић, Гојко Тешић, Бранко Кукић, Владимир Кецмановић, Александар Гаталица, Весна Смиљанић Рангелов / Ранији уредници: Јовица Аћин, Миодраг Раичевић, Наташа Марковић
Затвори
Колекција ГЛАСНИК

УРЕДНИЦИ: Татјана Чомић

Ранији уредници: Јовица Аћин
Мултиформна библиотека у којој су дела из различитих области знања и искуства, са богатим и подстицајним, мислилачким и доживљајним, истраживачким и визионарским, и уопште откривалачким садржајем. Али, увек књиге из којих се може учити и које се могу волети, књиге добрих гласова и из пера изванредних гласника.

КАБАЛА КОЊА ПЕГАЗОВСКОГ
КАБАЛА КОЊА ПЕГАЗОВСКОГ
Филозофски дијалози
Ђордано Бруно
превела Александра Манчић, прво издање, 2010, 12 х 20 цм, 172 стр., броширан повез, латиница
ISBN 978-86-519-0460-1
49,50 РСД
49,00 РСД

Ренесансни чаробњак, незаобилазан у херметичкој традицији, и математичар, дисидентски богослов и модерни мислилац, са генијалним интуицијама о релативности, генетици, хемији, први са визијом о бескрајном космосу, Ђордано Бруно, непрестано лутајући Европом, почетком 1584. године био је у Оксфорду. Тамо је држао предавања, која су била хладно примљена због Брунових слободних гледишта. Из тих предавања и расправа које су она изазвала проистекао је филозофски дијалог у којем је кабала попримила вид беспоштедног напада на духовну пустош ондашњег оксфордског универзитета и уопште свих универзитета на којима се прогони интелектуална слобода мишљења.

     Кабала коња пегазовског заправо је повезани низ разговора који се подругују јаловим духовима, и ту Бруно истражује природу поезије, божански ауторитет, питагорејску метемпсихозу, као и лажност целокупног тадашњег поучавања. То, можда најдеструктивније Бруново дело ће отуда имати снажан утицај на многе писце и уметнике од ренесансе до данашњег времена.

     Књига је снабдевена исцрпним животописом и богатим објашњењима, с драгоценом литературом, као и подстицајним и незаборавним поговором Александре Манчић о изванредном књижевном и филозофском, маштоглавом и сатиричком Бруновом духу.

Comodo Verified by VISA MasterCard SecureCode Banca Intesa Beograd
©2009 - 2024 — Службени гласник РС