БИБЛИОТЕКА КЊИЖЕВНЕ НАУКЕ

Библиотеку Књижевне науке чине колекције сврстане у оквиру Књижевне теорије и Књижевне историје. На тај начин Службени гласник попуњава огромну празнину у српском издаваштву новијег времена, која је настала после гашења фундаменталних библиотека српске културе као што су Књижевност и цивилизација, Сазвежђа, Књижевни погледи и многих других. Намера је да се објављују најзначајнија остварења светске књижевнотеоријске мисли – дела која припадају традицији а у много чему су битно одредила контекст модерне науке о књижевности, и остварења настала у новијем времену, и она која се намећу својом изузетном иновативношћу. Наравно, и оно што је модерно у српској науци о књижевности, а део је традиције, и оно што је новина чиниће ову библиотеку вишеструко занимљивом (то јест од најстаријих а значајних, па све до најновијих/најмлађих који стварају неку нову научну традицију).

Књижевне науке
О БИБЛИОТЕЦИ
УРЕДНИЦИ БИБЛИОТЕКЕ
Гојко Тешић, Милка Зјачић Аврамовић, Маја Живковић, Петар В. Арбутина, Александар Гаталица / Ранији уредници: Наташа Марковић
Затвори
Колекција ТЕМА

УРЕДНИК: Гојко Тешић


Посвећена је најмлађим посленицима књижевне мисли – дакле онима који суверено и оригинално улазе у свет науке. Разне теме из српске и других књижевности представљају стваралачки простор у коме себе проналазе они којима је ова уметност истински стваралачки изазов. Примарни истраживачки простор су јужнословенске књижевности.

ЦАРСТВО ГРАНИЧНОГ
ЦАРСТВО ГРАНИЧНОГ
ЦАРСТВО ГРАНИЧНОГ
Василије Милновић
прво издање, 2011, 11 х 18 цм, 276 стр., броширан повез ћирилица
ISBN 978-86-519-0842-5
49,50 РСД

Свако књижевно дело поседује потенцијал неограниченог броја тумачења. Колико ће од тог потенцијала бити реализовано зависи од знања, инвентивности и интелигенције тумача.

Захваљујући очигледној коресподенцији са другим књижевним делима, нека дела неталентованим тумачима пружају могућност шаблонског дефинисања, док друга, због чврсте логичке везе са светом реалности, омогућују банална тумачења везана за површински слој њихове структуре.

Међутим, постоје дела која својом различитошћу од других и својом унутрашњом логиком која  указује на аутономију у односу на појавно, за баналне тумаче, представљају нерешив проблем, док су за талентоване истинска посластица и изазов.

Нема сумње да је дело Растка Петровића – чијем опусу је посвећена књига Царство граничног Василија Милновића коју је Службени гласник објавио ове године – једно од таквих дела.

Реч је о студији која, по речима аутора, представља „атипичан магистарски рад“ који, комбинујући тековине „неколико књижевно-културолошких теорија“ са „поетско-поетичким карактеристикама и новинама“ Петровићевог песништва, за циљ има „покушај заснивања једне естетике“.

Надахнут заводљивом мишљу Оскара Вајлда који вели да се „највиша врста критике опходи према делу просто као према полазној тачки за нову творевину“, Милновић не допушта себи да у слободи грађења те творевине одлута предалеко, призвавши у помоћ стару јеврејску причу која за наравоученије има да „неће бити онако како је записано, него онако како је протумачено“.

Свестан сопствене одговорности, аутор авантуру лутања царством граничног не ослобађа умерене, али и нужне контроле.

Comodo Verified by VISA MasterCard SecureCode Banca Intesa Beograd
©2009 - 2024 — Службени гласник РС