Премда је ово озбиљна књига, насловио сам је рарафразом једне медијске, точније телевизијске крилатице која посљедњих година са екрана РТС 1 разгаљује отупјело и умртвљено гледатељство. Пецкаво насловљени „спотови“ – „Шта радите, бре?“ и „Шта сте рекли, бре?“ – као комбинација вијести и коментара, ако и не рашчишћују које питање до краја, барем мало привлаче изгубљену пажњу. Тако да можда сврнем нечији поглед на насловницу ове збирке, умјесто да је окрстим уобичајено скромно и досадно, „критике, есеји и фељтони“, послужио сам се реченом парафразом. Помишљао сам и на нешто „смионије“, нпр. „Кај сте написали бре?“, не бих ли таквим изричајним спојем (кај & бре) још брже затитрао могућу пажњу, али сам од те рошалісе на крају одустао (но, нека се држи на уму за сваку могућу [зло]упорабу!). Компилирајући ову збирку покушао сам, тако, барем у задњи час, дохватити се озрачја модерне лежерности, не бих ли са ових својих истрижака отресао пудер књижевно-критичарске уштогљености. Но, судбина је сваке документације, да што старијом бива, то је прашина све више нагриза...
БИБЛИОТЕКА КЊИЖЕВНЕ НАУКЕ
Библиотеку Књижевне науке чине колекције сврстане у оквиру Књижевне теорије и Књижевне историје. На тај начин Службени гласник попуњава огромну празнину у српском издаваштву новијег времена, која је настала после гашења фундаменталних библиотека српске културе као што су Књижевност и цивилизација, Сазвежђа, Књижевни погледи и многих других. Намера је да се објављују најзначајнија остварења светске књижевнотеоријске мисли – дела која припадају традицији а у много чему су битно одредила контекст модерне науке о књижевности, и остварења настала у новијем времену, и она која се намећу својом изузетном иновативношћу. Наравно, и оно што је модерно у српској науци о књижевности, а део је традиције, и оно што је новина чиниће ову библиотеку вишеструко занимљивом (то јест од најстаријих а значајних, па све до најновијих/најмлађих који стварају неку нову научну традицију).
УРЕДНИК: Гојко Тешић (у сарадњи с Влахом Богишићем)
Kомпаративна проучавања у јужнословенском културном простору (дакле, после распада друге Југославије, тј. СФРЈ) постају необично важна и у међународним размерама. Чини нам се да је проблем веза (културних, уметничких, нарочито књижевних) одговорније, савесније, сасвим отворено, без предрасуда, искључивости, подозрења, сумњичавости – могуће свеобухватније истраживати баш у срединама у којима су те везе биле битне и те како животне, доминантне. Можда је питање стваралачких веза на релацији Срби и Хрвати, и обрнуто, нешто што би на непристрасан начин разрешило многе дилеме које су већ ствар и историјске и политичке прошлости. Наравно, и све остале културе у додиру и супротстављањима у бившој Југославији део су истраживачког концепта ове колекциje.
ISBN 978-86-519-0985-9