У Клубу – књижари – галерији Гласник у четвртак 18. фебруара, представљен je први број часописа за правну и политичку културу „Право и друштво“.
У Клубу – књижари – галерији Гласник у четвртак 18. фебруара, представљен je први број часописа за правну и политичку културу „Право и друштво“.
О новом часопису говорили су:
Триво Инђић, главни уредник часописа
Владимир Тодорић, уредник часописа
Милош Здравковић, уредник часописа
и Чедомир Антић, сарадник Балканолошког института САНУ
Амбиција
уредништва је да часопис на практичан начин третира важна друштвена питања и буде
„прилог изградњи Србије као европске и правне државе“, нагласили су говорници.
Главни уредник часописа Триво Инђић истакао је да ће тромесечник бити отворен за сарадњу „како би се уклонили интелектуална пасивност, лењост и неодговорност“. Према његовим речима, жеља уредништва је да часопис буде корисна и релевантна помоћ при анализи и разумевању политичких, друштвених и културних дешавања, али и да понуди решења за проблематичне ситуације у српском друштву.
Антић је оценио да Србији недостаје садржајан и конструктиван политички дијалог, чије подстицање управо и јесте задатак овог часописа, при чему је – поигравши се речима – изразио очекивање да ће се „Право и друштво“ показати као „право друштво“.
„Научни часописи су се затворили у институте и институције, па је ово дело велики искорак академских кругова како би се помогло јавној ствари“, напоменуо је Антић.
ЈП Службени гласник одлучио је да покрене овај часопис с циљем отварања дијалога на тему правне, политичке и демократске културе.
Нови часопис ће пратити слоган – КАЖИТЕ СВЕ ЈАВНО И АРГУМЕНТОВАНО и биће отворен за све стручњаке који се баве проблемима друштва и хуманистичким наукама из научних и универзитетских установа, културних институција, јавне управе итд. Уређивачка концепција часописа „Право и друштво“ пружиће могућност свим стручњацима и јавним радницима који желе да говоре о важним друштвеним феноменима, без политичког конформизма и академске затворености.
Нови часопис у издању Гласника излазиће четири пута годишње и биће уређиван према мерилима за научне публикације. Планирано је и да се часопис појави и у дигиталном облику и постане трибина ширег регионалног окупљања сарадника и читалаца.
Први број часописа „Право и друштво“ доноси прилоге о тајности података, сигурности у саобраћају, одузимању имовине, завршетку економске кризе, заштити људских права и права затвореника, политичким странкама у Србији, локалној самоуправи у Србији, значају нормирања спорта, редефинисању односа ЕУ и УН, Уговору из Лисабона... Уз први број часописа, ЈП Службени гласник читаоцима поклања плакат у боји на коме је исписано чувено „Слово о слободи“ Божидара Грујовића о начелима устава устаничке Србије из 1805. године.
За „Право и друштво“ пишу Чедомир Антић, Триво Инђић, Слободан Дивјак, Александра Чавошки, Дејан Миленковић, Владимир Тодорић, Стеван Лилић, Горан Николић, Маша Марокини и други.
Часопис „Право и друштво“ може се купити у књижарама Службеног гласника по цени од 450 динара.
Није доступно
За све додатне информације,
контактирајте нас на број:
+381 11 30 60 580
или на e-mail:
eknjizara@slglasnik.com.