БИБЛИОТЕКА СВЕДОЦИ ЕПОХЕ

Гласник баштини традицију објављивања службених новина Србије, која траје од Новина сербских (1813) до данас. У службеним новинама огледао се правни, економски, културни и књижевни живот државе. Сведоци епохе су стотине аутора који су писали и објављивали у њима: Јован Дучић, Милутин Бојић, Растко Петровић, Станислав Винавер... Ту традицију Гласник чува кроз своја издања и библиотеке – једна од њих је и библиотека Сведоци епохе.

Дневничке забелешке о свакодневици, политици, неспоразумима, невољама, о полемичким споровима, пријатељствима, непријатељствима, љубави, мржњи и свему ономе што је прошлост у савремености и савременост која одлази у прошлост. Нефикционална литература која каткад јесте и живља и узбудљивија од фикционалне. Библиотека која ће сабирати мемоарске текстове, дневнике, преписку – све оно што је тзв. информатичка револуција прогутала као форму индивидуалности, посебности, осећајности...

Svedoci epohe
Сведоци епохе
О БИБЛИОТЕЦИ
УРЕДНИЦИ БИБЛИОТЕКЕ
Петар В. Арбутина, Борисав Челиковић, Гордана Милосављевић Стојановић / Ранији уредници: Миодраг Раичевић, Јово Вукелић, Слободан Гавриловић (од новембра 2007. до краја 2012)
Затвори
СВЕДОЦИ ЕПОХЕ
УРЕДНИЦИ: Петар В. Арбутина, Борисав Челиковић, Гордана Милосављевић Стојановић / Ранији уредници: Миодраг Раичевић, Јово Вукелић, Слободан Гавриловић

ЉУДИ И ДОГАЂАЈИ
ЉУДИ И ДОГАЂАЈИ
Душан Чкребић
прво издање, 2013, 17 х 24 цм, 364 стр., броширан повез, ћирилица
ISBN 978-86-519-1649-9
220,00 РСД

Књига Људи и догађаји је збирка мемоарских есеја искусног српског политичара и писца Душана Чкребића. У њој се преплићу бурни догађаји од краја Другог светског рата до данашњих дана у којима је аутор био непосредни учесник и сведок са његовим описима, коментарима и анализама тих збивања и познатих личности које су њима учествовале.

Чкребић убедљиво сведочи о драми и страхотама Сремског фронта, дугог 172 дана. Поглавље „Ах, та Русија“ садржи причу o једногодишњем боравку на студијама у ондашњем Совјетском Савезу и сусретима са знаменитим руским политичарима и писцима. Посебно интригантно је поглавље посвећено Чкребићевим савременицима. Са својим савременицима је сарађивао и добро их познавао, а сада их мајсторски скицира у кратким медаљонима. Зато би се могло рећи и да је ова књига нека врста „погледа изнутра“. Аутор истиче: „То су пре успомене, путокази, поштовање и понеки критички осврт, у атмосфери једног времена која више не постоји. Током вишегодишњег бављења политиком и државним пословима стицајем разних околности сусретао сам се са значајним личностима нашег културног и јавног живота. Многима од њих то можда није значило, а мени јесте много.“

На крају Чкребић констатује. „Осећам да се примичем крају. А онда се сетим Иље Еренбурга када каже: 'Одједном сам осетио како је дуг живот. Живиш из дана у дан и не опажаш. Старост сваког стигне изненада'.“ Па додаје: „Испоставило се да узраст није зид: и старост има своје прозоре и врата.“ Требало би их само наћи. Ево, послушао сам Иљу: отворио сам прозор!

Comodo Verified by VISA MasterCard SecureCode Banca Intesa Beograd
©2009 - 2024 — Службени гласник РС